1926

Spółka z Bratysławy, produkująca kable, kupiła od firmy cukierniczej niedokończony budynek na obrzeżach Kolina. Po dokończeniu budowy na początku 1927 r. rozpoczęła produkcję rur i puszek elektroinstalacyjnych oraz akcesoriów. Gwałtowny wzrost produkcji został jednakże spowolniony przez wojnę. Asortyment produktów musiał zostać dostosowany do potrzeb wojennych - w zakładzie produkowano zatem wciągarki i specjalne wyposażenie dla przemysłu lotniczego.

 

1946

Fabryka została przekształcona w nowy podmiot: Kablo Bratislava, należący do państwa. Po trzech latach przedsiębiorstwo zostało podzielono na kilka firm. Produkcja materiałów elektroinstalacyjnych pozostała w Kolinie.

 

1963

Pojawił się nowy kierunek w produkcji materiałów elektroinstalacyjnych. Szersze wykorzystywanie tworzyw sztucznych znacząco zmieniło produkcję. Rozwój przetwórstwa tworzyw sztucznych zahamował produkcję metalowych rur osłonowych i rozpoczęto produkcję kanałów, rur elastycznych oraz puszek elektroinstalacyjnych z tworzyw sztucznych.

 

1969

Firma rozszerzyła swoją ofertę i otworzyła zakład produkujący bardzo poszukiwany emaliowany drut miedziany, stosowany w silnikach i transformatorach. Zakład ten zamknięto w 1996 roku.

 

1985

Do Grupy ZSE Praga na wiele lat dołączyło Przedsiębiorstwo Państwowe Kladno z zakładem produkcyjnym w Kolinie.

 

1989

Kolejna i najważniejsza zmiana w rozwoju firmy nastąpiła po aksamitnej rewolucji w 1989 roku. W następnym roku grupa Kolin stała się niezależnym przedsiębiorstwem państwowe Kablo Kolin.

 

1994

Prywatyzacja przedsiębiorstwa państwowego w 1994 r. pod nazwą KOPOS Kablo Kolin s.r.o. (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). Rozpoczęła się nowa dynamiczna faza produkcji materiałów elektroinstalacyjnych.

 

1996

Przekształcenie firmy w spółkę akcyjną KOPOS KOLIN w 1996 i dalsze utrwalanie i rozwój marki o uznanej jakości, rozpoznawanej do dziś.
Inwestycje w budowę własnej mieszalni granulatu PCV i rozpoczęcie jej działalności w tym samym roku otworzyły nowe możliwości rozwoju technicznego i technologicznego firmy. Park technologiczny zapewnia wystarczającą ilość wysokiej jakości materiałów produkcyjnych o odpowiednich właściwościach mechanicznych i spójnej kolorystyce. Jednymi z najbardziej zaawansowanych stosowanych technologii są linia do produkcji rur karbowanych i wtryskarki do produkcji wyrobów dwuskładnikowych.

 

1997

Zakończenie produkcji przewodów emaliowanych.
Rosnące wymagania rynku czeskiego i światowego motywują nas do rozszerzania działalności na inne kraje i doprowadziły do założenia pierwszego jej oddziału w Europie, a następnie za granicą. Obecnie działają one niezależnie w 11 krajach, w tym na Słowacji, na Ukrainie, w Rosji, Białorusi, Gruzji, Polsce, na Węgrzech, w Chorwacji, Rumunii, Niemczech i na Dominikanie. Firma rozwija również działalność gospodarczą i umacnia pozycję rynkową w innych częściach świata, m.in. we Francji, krajach Beneluksu, Szwecji, Norwegii, Austrii, Wielkiej Brytanii, czy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

 

2005

Budowa hali administracyjno-produkcyjnej przy znacznej inwestycji w kwocie 10 mln EUR. Rozpoczęto produkcję dwuściankowych kanałów parapetowych.

 

2006

Przejście do produkcji ekologicznej.

 

2007

Nabycie firmy Neoklas Šardice z zakładem do produkcji metalowych koryt kablowych. Uzyskana technologia poprawiła jakość i wydajność kablowych systemów nośnych.

 

2009

Uruchomiono produkcję nowoczesnych koryt kablowych MARS i JUPITER.

 

2012

Zamknięcie zakładu w Šardicach i przeniesienie produkcji do Kolina.

 

2018

Budowa nowego, nowoczesnego magazynu.

 

 

Oddziały KOPOS KOLIN a.s.

 

1997

Ukraina

 

1998

Białoruś

 

1999

Polska

 

2000

Rosja, Rumunia i Słowacja

 

2002

Węgry oraz Smoleńsk w Rosji

 

2007

Niemcy

 

2008

Chorwacja oraz Etiopia (przedstawicielstwo zamknięte w 2014 r.)

 

2009

Gruzja
Fuzja spółek zależnych/partnerów KOVOFIN ELEKTRO, s.r.o. oraz KOPOS Słowacja

 

2009

Republika Dominikany

 

2009

Nowy zakład produkcyjny na Ukrainie

 

2009

Reorganizacja wszystkich spółek zależnych w ramach głównego podmiotu KOPOS HOLDING a.s.

 

 

KOPOS KOLÍN a.s. jest czeską firmą rodzinną.